Grand Scenic&ScenicII
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rachtání

3 posters

Goto down

Rachtání Empty Rachtání

Příspěvek  jirkaol Wed May 03, 2017 5:27 am

Zdarec borci,
nevím jestli jsem ve správném tématu, ale souvisí to se zařazenou rychlostí. Při jízdě jak se motor zahřeje a celé se to prohřeje, tak motor začíná vydávat podivný jakoby rachtavý zvuk. Ale jenom při zařazené rychlosti, na neutrál nic. Hlavně se to projevuje, když auto není v tahu, když zpomaluji, jedu se zařazenou rychlostí bez plynu. Jinak se auto chová naprosto normálně, nic necuká, nebouchá...
jirkaol
jirkaol

Poeet p?íspivku : 63
Location : Olomouc
Registration date : 20. 09. 13

Návrat nahoru Goto down

Rachtání Empty Re: Rachtání

Příspěvek  svar Wed May 03, 2017 2:11 pm

Toho může být víc. Spíš bych hledal chybu v převodovce, poloosách- klouby, ložisko na pravé poloose, uložení motoru. zkus si poslechnout na neutrál, co to udělá, když vyšlápneš spojku, jestli se nějak změní zvuk
svar
svar

Poeet p?íspivku : 2608
Age : 58
Location : Kroměříž
Registration date : 28. 07. 08

Návrat nahoru Goto down

Rachtání Empty Re: Rachtání

Příspěvek  jirkaol Wed May 03, 2017 3:02 pm

Když sešlápnu spojku tak se to chová stejně jako když vyřadím, přestane to.
jirkaol
jirkaol

Poeet p?íspivku : 63
Location : Olomouc
Registration date : 20. 09. 13

Návrat nahoru Goto down

Rachtání Empty Re: Rachtání

Příspěvek  svar Wed May 03, 2017 5:19 pm

To sešlápnutí je za jízdy? Ještě zkontroluj množství oleje v převodovce. Písmenama se těžko popisují zvuky Very Happy
svar
svar

Poeet p?íspivku : 2608
Age : 58
Location : Kroměříž
Registration date : 28. 07. 08

Návrat nahoru Goto down

Rachtání Empty Re: Rachtání

Příspěvek  jirkaol Tue May 09, 2017 8:34 am

U toho sešlápnutí nemá vliv jestli jedu, nebo stojím. Jak sešlápnu spojku, zvuk zmizí.
Ten zvuk je takový nepravidelná rachtavý až chrchlavý. Opravdu se to těžko popisuje.
jirkaol
jirkaol

Poeet p?íspivku : 63
Location : Olomouc
Registration date : 20. 09. 13

Návrat nahoru Goto down

Rachtání Empty Re: Rachtání

Příspěvek  svar Tue May 09, 2017 9:50 am

Co ten olej v převodovce? Je ho dost? Možná by si zasloužila i výměnu oleje. Většinou pak je potichu.
svar
svar

Poeet p?íspivku : 2608
Age : 58
Location : Kroměříž
Registration date : 28. 07. 08

Návrat nahoru Goto down

Rachtání Empty Re: Rachtání

Příspěvek  jirkaol Tue May 09, 2017 10:30 am

K tomu jsem se ještě nedostal. Jaký je k tomu přístup, ze zkušeností vím, že u scenika to stojí většinou za prd.
jirkaol
jirkaol

Poeet p?íspivku : 63
Location : Olomouc
Registration date : 20. 09. 13

Návrat nahoru Goto down

Rachtání Empty Re: Rachtání

Příspěvek  svar Tue May 09, 2017 12:18 pm

Přístup není zrovna nejlepší. U 1,9 by měl být plastový motýlek ze strany od LP kola, pokud ne, tak z přední strany převodovky. Je to nalévací a kontrolní otvor
svar
svar

Poeet p?íspivku : 2608
Age : 58
Location : Kroměříž
Registration date : 28. 07. 08

Návrat nahoru Goto down

Rachtání Empty Re: Rachtání

Příspěvek  karloscz Wed May 10, 2017 5:28 pm

Měnil jsem olej nedávno a jak píše svar, tak i já na 2l mám toho plastového motýlka u PL kola. Vpouští se dobře, ale pro napouštění si mohli vybrat lepší místo. Zajel jsem ke známému na rampu a olej jsem doslova napouštěl stříkačkou na klystýr Laughing
Snažil jsem se napumpovat předepsané množství, ale auto tě na dostatek oleje upozorní samo. Prostě ho tam víc nedostaneš - pokud stojíš teda na rovině.
karloscz
karloscz

Poeet p?íspivku : 161
Location : Rumburk
Registration date : 13. 11. 16

Návrat nahoru Goto down

Rachtání Empty Re: Rachtání

Příspěvek  jirkaol Fri Jun 02, 2017 8:41 am

Omlouvám se, že jsem se na nějakou dobu odmlčel, ale nějak nestíhám.
Při výměně zimních kol za letní, jsem zjistil, že mám prasklou přední pružinu, tak šlo auto rovnou do servisu, nechal jsem udělat klasický olejový servis včetně všech filtrů, výměnou obou pružin a ať se mrknou na ten prapodivný zvuk a začnou kontrolou oleje v převodovce.
A jak to dopadlo? Oleje v převodovce je údajně dost a kvalita je prý super, nebyl prý důvod měnit. Převodovka je prý také naprosto OK, (auto prý bylo u nejakého človíčka, co se zabývá jen převodovkam), Prý byla "volná"(měla vůli) řemenice klikové hřídele, tak ji vyměnily a že už je to OK.
Nicméně ten zvuk nezmizel. Znovu už jsem do servisu nejel. Zatím jsem to neřešil, ale s..e měto. Za měsíc máme jet na dovču do Itálie a nerad bych zůstal někde viset.
jirkaol
jirkaol

Poeet p?íspivku : 63
Location : Olomouc
Registration date : 20. 09. 13

Návrat nahoru Goto down

Rachtání Empty Re: Rachtání

Příspěvek  svar Fri Jun 02, 2017 8:48 am

Ještě mě napadlo spojkový ložisko. To se běžně opírá a je unášený přítlačákem. Pokud není v zatížení, tak může díky vůlím vydávat zvuky a při sešlápnutí spojky ztichne
svar
svar

Poeet p?íspivku : 2608
Age : 58
Location : Kroměříž
Registration date : 28. 07. 08

Návrat nahoru Goto down

Rachtání Empty Re: Rachtání

Příspěvek  jirkaol Fri Jun 02, 2017 9:00 am

Já do toho moc nevidím, ale když je auto na volnoběh, tak se to ložisko chová stejně jako když je sešlápnutá spojka? Jestli ano tak to zní logicky. A v případě že je ložisko špatné, co může nastat?
jirkaol
jirkaol

Poeet p?íspivku : 63
Location : Olomouc
Registration date : 20. 09. 13

Návrat nahoru Goto down

Rachtání Empty Re: Rachtání

Příspěvek  svar Fri Jun 02, 2017 9:29 am

Na volnoběh nebo při jízdě je ložisko opřený o přítlačák jenom lehce. Tam se můžou projevovat divný zvuky, pokud jsou tam vůle. Při sešlápnutí spojky tlačí do centrální pružiny a tím je zatížený a případný vůle se vymezí. V případě špatnýho ložiska se může zadřít (katastrofický scénář) a poškodit přítlačák. Stav ložiska fyzicky nezjistíš, není ne něho vidět, jedině sundat převodovku. Pro uklidnění, se špatným ložiskem dokáže auto jezdit klidně i několik tisíc kilometrů.
svar
svar

Poeet p?íspivku : 2608
Age : 58
Location : Kroměříž
Registration date : 28. 07. 08

Návrat nahoru Goto down

Rachtání Empty Re: Rachtání

Příspěvek  jirkaol Fri Jun 02, 2017 9:50 am

No podle toho co píšeš, jestli jsem to dobře pochopil, by to rachotilo i na volnoběh. Ale mě to rachotí právě jen při jízdě a když sešlápnu spojku nebo vyřadím tak to přestane. A dělá to, když motor zabírá a i když dojíždím se zařazeným rychlostním stupněm třeba na křižovatce nebo z kopce. U toho dojíždění se mi to zdá nejvic slyšet.
jirkaol
jirkaol

Poeet p?íspivku : 63
Location : Olomouc
Registration date : 20. 09. 13

Návrat nahoru Goto down

Rachtání Empty Re: Rachtání

Příspěvek  svar Fri Jun 02, 2017 10:09 am

Před časem jsme měnil silentblok na převodovce pod baterkou. Po výměně majitel chodil, že se celý auto klepe a rezonuje. Dalo to spoustu pátrání a výsledek 0. Nakonec jsme dali starý zpátky a je klid. Zkuse podívat, jak se nahýbá motor při záběru na 1 nebo zpátečku, mohlo by se to přenášet i přes špatný silentblok, něco může někde dotýkat. Případně podélný silentblok pod převodovkou.
svar
svar

Poeet p?íspivku : 2608
Age : 58
Location : Kroměříž
Registration date : 28. 07. 08

Návrat nahoru Goto down

Rachtání Empty Re: Rachtání

Příspěvek  Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru